מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

מהו מתאם 232rs ולמה הוא משמש?

מה זה בדיוק מתאם מסוג 232rs? מהם השימושים הנפוצים במתאם התקשורת rs232? ממי כדאי לרכוש ממירי תקשורת איכותיים ואמינים במחירים שווים לכל כיס? הכנו עבורכם כתבה בנושא מתאם תקשורת מסוג rs232.

תקן תקשורת rs232 – מידע כללי

תקן התקשורת 232rs הוא תקן תקשורת ותיק ונפוץ עוד משנות ה-60 של המאה הקודמת. התקן הנפוץ מגדיר את תזמון האותות החשמליים ואת המאפיינים החשמליים להעברת תקשורת טורית (סריאלית) בין שני מכשירים. תקן התקשורת הנפוץ משמש בין היתר לחיבור מכשירים הנמצאים בשימוש נרחב בתעשיות השונות ובמגוון רחב של עסקים, למשל ציוד קצה של מערכות בקרת כניסה וזיהוי, חיישנים מסוגים שונים, משקלים תעשייתיים בחברות מזון, ברשתות שיווק ועוד, התקן משמש בין היתר גם לחיבור מכשירים כמו שעוני נוכחות, מקרנים ועוד.

כדאי לדעת כי RS הם ראשי התיבות של Recommended Standard, כלומר תקן מומלץ. זהו תקן תקשורת להעברה טורית של נתונים, וניתן באמצעות המתאם להעביר סריאלית מידע בינארי ממכשיר שייעודו לקלוט מידע למכשיר אחר המשמש לקליטת המידע. מתאם rs232 הוא מחבר נפוץ וסטנדרטי התחום התקשורת הטורית, יש למתאם 9 פינים והוא מזכיר בצורה שלו את המחבר השכיח שכולם מכירים לחיבור מסכי VGS  למחשב, אך למעשה אלו מחברים שונים.

את תקן התקשורת הטורית המציאו בשנת 1969, אך התקן נקבע סופית בשנת 1997 לאור שינויים והתפתחויות טכנולוגיות. התקן החדש משנת 1997 מגדיר את שיטת התקשורת והעברת המידע הבינארי ביט אחר ביט בערוץ הפיזי. המידע הבינארי מועבר במקטעי דאטה והאורך של כל מקטע משתנה בהתאם למאפייני המכשיר וציוד הקצה המחובר למתאם. 

במחשב האישי יש יציאת COM המיועדת לחיבור ציוד היקפי בתקשורת סריאלית מסוג rs232, ובמחשב עצמו יש תוכנה ייעודית המקשיבה לחיבור rs232 ולקבלת המידע הבינארי המועבר בדרך כלל מציוד קצה.

שימושים עיקריים בתעשייה ובעסקים

השימוש הנפוץ בעבר הלא רחוק בתקן התקשורת מסוג rs232 היה לקישור מכשירי מודם למחשב האישי או למחשב בעסק. במרוצת השנים פותחו שלל מוצרים חדשים המבוססים על תקן התקשורת rs232. השימוש במתאם התקשורת מחייב חיבור באמצעות כבלים יחסית קצרים, עד כ-15 מ'. אם רוצים לחבר מספר מכשירים ליציאת סריאלית אחת יש להשתמש בממיר תקשורת ייעודי.

כיום בשוק ניתן למצוא מגוון ממירי תקשורת מסוג rs232, ויש שלוש אפשרויות לעבודה עם מתאם התקשורת – קישור טורי וירטואלי, COM וירטואלי ו-IP ישיר. השימושים העיקריים כיום במתאם הוא חיבור מדפסות, מקרנים, משקל אלקטרוני, מערכות והתקני זיהוי ובקרה, חיישנים, שעוני נוכחות בעסקים ובמפעלים ועוד. מתאם תקשורת rs232 מתאים לחיבור ציוד היקפי ישירות למחשבים, הוא משמש גם לחיבור ציוד מדידה ושקילה, הוא נוח לעבודה ומחירו זול. 

ממירי תקשורת ומתאמים מזמינים מחברת IDP, החברה הוקמה ב-1994 ומתמחה בתחומים כמו מערכות בקרה וכניסה, מערכות זיהוי, בקרים, ממירי ומתאמי תקשורת וכו'.