מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

תפקידו של חיישן תאורה בבית, בתעשייה ובמרחב הציבורי

חיישני תאורה נמצאים במוצרים ומערכות ויש להם מגוון רחב של שימושים בבית, בתעשייה, במסחר ובמרחב הציבורי. חיישן תאורה הוא מעין מכשיר אוטומטי שתפקידו להפעיל את התאורה עם רדת החשיכה או בימים סגריריים וחשוכים עקב מזג האוויר, כמו בעונת החורף, החיישן יכול לחסוך עלויות רבות ולהפחית בצורה דרסטית את חשבון החשמל בבית, בעסק או בכל מקום אחר.

מהו חיישן תאורה?


כאמור, חיישן תאורה הוא מכשיר להפעלת האור באופן אוטומטי עם רדת החשיכה, וכאשר יש אור טבעי חזק דיו החיישן מפסיק אוטומטית את התאורה. ישנם דגמים מתקדמים של חיישני תאורה המסוגלים לשלוט על כמות האור וניתן לתכנת אותם כדי לקבוע את רגישות החיישן, וכך קובעים את הסף להדלקת התאורה ולכיבויה באופן אוטומטי וללא צורך במגע יד אדם.
 
באופן כללי, חיישני תאורה מיועדים כפתרון מקצועי וחסכוני למערכות בקרה על תאורה חכמה, החיישנים מתאימים ליישומים רבים ומגוונים כמו
 תאורה חכמה במוסדות החינוך השונים, תאורה חכמה וחסכונית במשרדים, במבני מסחר, במפעלים, במגרשי ספורט ועוד. 
 

שימוש בחיישני תאורה במוצרים ביתיים

 
חיישני תאורה נמצאים במוצרים ביתיים שונים, התפקיד העיקרי שלהם הוא לחסוך בהוצאות החשמל, לשפר את איכות החיים ולספק מענה מתקדם טכנולוגית לתאורה אוטומטית ללא צורך בהפעלה ידנית.
 
ניתן למצוא מוצרים ביתיים עם חיישני תאורה שונים כמו פרוז'קטורים במרפסת ובחצר הפועלים אוטומטית כאשר הערב מגיע והשמש שוקעת, תאורה חסכונית לגינה הפועלת באופן אוטומטי עם רדת הערב, מוצרים כמו תאורת חירום לבית ועוד. בנוסף, ניתן למצוא חיישני תאורה בבנייני מגורים ובבתים משותפים, החיישנים שולטים על הפעלת וכיבוי האור באופן אוטומטי, יש גם מוצרים "כשרים" המתאימים למגזר הדתי והחרדי.

 
שימוש בחיישני תאורה בעסקים ובתעשייה

 
ישנם שימושים רבים לחיישני תאורה בתעשייה, בעיקר במפעלים ובמחסנים לוגיסטיים. החיישנים מתאימים גם למערכות חכמות ומורכבות הכוללות בקרת תאורה מרחוק, ניתן למצוא תאורת חוץ עם חיישנים הפועלת באופן אוטומטי לחלוטין, מערכות תאורה בחדרי קירור עם חיישנים מתקדמים המאפשרים שליטה מלאה בתאורה ועוד.
ניתן למצוא חיישני תאורה מתקדמים בתחנות דלק, בחניונים גדולים, בחצרות מפעלים ובמבנים תעשייתיים.
 

שימוש בחיישני תאורה במרחב הציבורי

 
השימוש העיקרי בחיישני תאורה הוא במערכות תאורת רחוב, החיישנים המתקדמים מאפשרים לרשויות המקומיות להפעיל את תאורת הרחוב באופן אוטומטי ובהתאם לתנאי האור בחוץ, עם רדת הערב החיישן שולח אות חשמלי להפעלת תאורת הרחוב, וכאשר השמש זורחת החיישן מפסיק את התאורה.
 
כדאי לדעת כי בשנים האחרונות הושקעו משאבים רבים בשיפור ושדרוג התאורה במרחב הציבורי. הרשויות המקומיות מחפשות פתרונות חכמים לחיסכון בהוצאות החשמל עקב השימוש התכוף והיומיומי בתאורת הרחוב. בעזרת התקנת בקר מתוכנת עם חיישני תאורה ניתן לשלוט מרחוק בתאורת הרחוב, ואין צורך להפעיל את התאורה באופן ידני מאחר והיא מופעלת באופן אוטומטי לחלוטין.
 
חיישני התאורה יכולים להפעיל את פנסי הרחוב המותקנים על עמודי התאורה במרחב הציבורי, היתרון שלהם הוא הפעלת פנסים במקביל ואין צורך להתקין לכל פנס חיישן בנפרד. באמצעות הבקר ניתן לתכנת מראש את שעות התאורה, והחיישן מפעיל את התאורה בהתאם לתנאי האור בחוץ וכך הוא מסייע בחיסכון הוצאות החשמל.
 
יש לציין כי רוב פנסי התאורה במרחב החיצוני המותקנים ברחבי ישראל פועלים על פי קוצב זמן, כלומר מתכנתים את תאורת הרחוב מראש בהתאם לזמני הזריחה והשקיעה הממוצעים, אך כיום משקיעים בתאורת רחוב חכמה עם חיישני אור, זהו הפתרון החסכוני והיעיל ביותר. חיישני תאורה מתאימים גם למגרשי ספורט, פארקים במרחב הציבורי, גינות שעשועים ועוד.