מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

מהי בקרת כניסה ומהם הסוגים השונים של בקרות כניסה ?

אז קודם כל עלינו להבין מהו בקר כניסה, בקר הוא בעצם מכשיר המקבל נתונים באיזו שהיא דרך - כלומר דרך קורא מגנטי, או קורא קירבה RFID או קורא ביומטרי (כשמדובר בבקר כניסה) ויודע לבצע או לא לבצע איזו שהיא פעולה - בדרך כלל לשלוח 'פולס' ולפתוח דלת או שער כניסה.
ישנם הרבה סוגים של בקרות כניסה. ניקח כדוגמא בקרת כניסה עצמאית בהשוואה לבקרת כניסה ממוחשבת / רשתית. ההבדל בין השניים הוא שבקרה עצמאית לא מחוברת לשום מחשב היא אך ורק מחוברת למקור מתח מכאן שרוב הבקרות כניסה הללו לא מראות מי נכנס מתי ומי מורשה להכנס.
לעומתה בקרה המחוברת לרשת יכולה להציג דוח של מי שנכנס, מתי הוא נכנס ומי בכלל מורשה להיכנס אך היא צריכה להיות במקום שבו יש נקודה עם חיבור לרשת.

הבדל נוסף הוא הטכנולוגייה, ישנם מספר טכנולוגיות שבהם לרוב משתמשים בבקרות כניסה עצמאיות:

קודן

קודן הוא בקר בעל לוח מקשים בד"כ הספרות 0-9 סולמית וכוכבית, בשביל לפתוח את הממסר ולפתוח את הדלת יש צורך רק בלהקיש את הקוד המוגדר בו - זהו פתרון לא מספיק טוב עבור מקומות הרוצים בטחון מלא אך ניתן לראות הרבה קודנים בבנייני מגורים בד"כ בגלל עלותם הנמוכה.

בקרת כניסה עצמאית ( OFF Line) משולבת בקורא קירבה RFID

בקרת כניסה עם קורא קירבה העובדת כיחידה עצמאית, בגלל שקורא RFID מסוגל לקרוא תגים ממרחק אין צורך להעביר תג בתוך הקורא כמו כרטיס מגנטי - מה שמונע בלאי בקורא עצמו, בנוסף תגי קירבה קטנים יותר מכרטיסים ומתחברים בד"כ בקלות לצרור מפתחות.
אם כך אז איך ניתן להגדיר משתמשים בבקרה זו ? ישנם כרטיסי מסטר לכל בקרה שבעזרתם ניתן להוסיף או להוריד כרטיסים מהבקרה, ישנם כמה יתרונות לבקרה מסוג זה - זאת בקרת כניסה פשוטה, ניתן ללמוד בקלות כיצד להוסיף ולהסיר משתמשים, בנוסף ניתן להתקינה בכניסה מרוחקת ללא צורך בחיבור למחשב.
אך החיסרון הוא שניתן להעביר כרטיסים ותגים בין אנשים וניתן אף לשכפל כרטיסים אלו, כמו כן לא ניתן לראות היסטורייה של מי נכנס ומתי.
 

בקרת כניסה ביומטרית

בקרת כניסה מתקדמת העובדת כיחידה עצמאית המשלבת בתוכה קורא טביעת אצבע, ניתן להוסיף מורשים בעזרת תגי מסטר, היתרון של בקרת כניסה ביומטרית לעומת הבקרות האחרות ברור כיוון שאי אפשר לשכפל או להעביר טביעת אצבע.

מערכת בקרת כניסה ממוחשבת ON-LINE

בקרת כניסה ממוחשבת מחוברת לרשת במחשבים וניתן לנהל מורשים ולצפות בהיסטורייה דרך ממשק משתמש במחשב.
היתרון בבקרת כניסה המחוברת לרשת הוא שניתן לנהל מעקב אחר מורשים ולדעת מיידית על פתיחת דלת או ניסיון פתיחת דלת, כמו כן ניתן אף להגדיר רמות הרשאה שונות לכל קבוצת עובדים כמו הגבלה לכניסה בימים ושעות מסויימות.
ניתן גם למצוא בקרות כניסה פשוטות המשלבות מספר טכנולוגיות לאבטחה מקסימלית - כלומר בשביל להכנס לחדר מסויים יהיה צורך גם בהעברת כרטיס וגם בהקלדת קוד.