מאמרים בנושא קריאת פס מגנטי ודיו מגנטי

הסבר על קורא כרטיסים מגנטיים / קורא כרטיסי אשראי

מה הם בעצם כרטיס מגנטי או כרטיס אשראי?

כרטיס מגנטי הוא כרטיס מפלסטיק (P.V.C) המסוגל לאחסן נתונים על גבי הפס המגנטי שעליו. הפס המגנטי מכיל  אוסף של ספרות ואותיות, ויש לו שני סוגים עיקריים:

- פס מגנטי HiCo - כרטיס מגנטי באיכות גבוהה (4000 OE).
- פס מגנטי LoCo - כרטיס מגנטי באיכות נמוכה (300 OE).

ההבדל הנראה לעין שבין כרטיס מגנטי HiCo ל- LoCo הוא הצבע. צבעם של כרטיסים מגנטיים באיכות גבוהה הוא שחור. הכרטיסים המגנטיים באיכות נמוכה יותר הם בצבע חום כהה. כרטיסי ה-HiCo עמידים יותר ולכן הם מתפקדים ככרטיסי אשראי שבהם אנו משתמשים לעיתים תכופות.

אילו נתונים יש בתוך כרטיס אשראי?

ישנם שלושה ערוצים (שורות) בפס המגנטי של כרטיס האשראי:

- בערוץ הראשון ישנו מקום ל-79 תווים היכולים להיות ספרות, סימנים ואף אותיות.

- בערוץ השני יש מקום ל-40 תווים שיכולים להיות רק ספרות. הם מכילים בד"כ את מספר הכרטיס, את תוקפו ואת מספר החשבון של בעל הכרטיס.

- בערוץ השלישי ישנו מקום ל 107 תווים היכולים להיות רק ספרות אך בד"כ אין להם שימוש.


למרות שכיום ישנו שימוש גדול מאוד בכרטיסי אשראי יש להם גם כמה חסרונות:

- הנתונים בפס המגנטי מושפעים משדות מגנטיים.

- מהירות העברת הכרטיס משפיעה לפעמים על הקריאה.

- עצם העברת הכרטיס בקורא מגנטי גורמת לשריטות ולאיבוד נתונים.

- נוכלים יכולים בקלות לקרוא את הנתונים מהכרטיס ולשכפל אותו.
ראש קריאה מגנטי
כמו כן, בעזרת ראש קריאה מגנטי הנמצא בקורא הכרטיסים המגנטיים, ניתן לראות את התוכן של הפס המגנטי ע"י חיבור קורא כרטיסים מגנטיים למחשב (יש קוראי כרטיסים מגנטיים עם חיבור USB) ופתיחת מסמך טקסט פשוט. לאחר העברת הכרטיס בקורא הכרטיסים המגנטיים התוכן שלו יופיע במסמך. כמובן שישנם קוראים עם יכולת לקרוא את שלושת הערוצים אך לרוב אין צורך בכך. לצורך סליקת כרטיס אשראי בארץ למשל מספיק בד"כ לקרוא רק את הערוץ השני (Track 2). חוץ מקוראי כרטיסי אשראי פשוטים, ישנם גם קוראי כרטיסים אנטי ונדליים וקוראי כרטיסי אשראי בהכנסה הנמצאים בד"כ במקומות חיצוניים כמו כספומטים.

לנו באי. די. פי, קיים מגוון רחב של קוראים מגנטיים, השייכים לחברה האמריקאית magtek. ישנם קוראים המתחברים למחשב בחיבור סטנדרטי  (כמו USB,RS232,PS2) וחלקם מתחברים למוצרים אחרים בחיבור TTL.
קורא כרטיסים מגנטים