מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

הסבר על ממסר מגע יבש/ מגע רטוב ועל NO/NC

מה זה ממסר?
ממסר הוא התקן המכיל מפסק וסליל, מטרת הממסר הוא חיבור וניתוק של מעגל חשמלי.

לממסר יש שני מצבים – פתוח וסגור, ממש כמו מפסק ידני של תאורה, הממסר הופך למצב הסגור שלו כאשר מעבירים בסליל זרם (הוא מושך את הלשונית כמו מגנט), במצב הסגור שלו הממסר סוגר בעצם מעגל חשמלי כדי להפעיל מוצר חשמלי, חשוב לציין שישנם סוגים רבים של ממסרים המסוגלים לשאת "עומס" מסויים מקסימלי של מתח ושל זרם.
ישנם ממסרים למשל שיכולים להעביר דרכם מתח של רק עד 12V ולעומתם ישנם ממסרים שיכולים להעביר מתח גבוהה של 230V וע"י כך להפעיל כמעט כל מוצר חשמלי ביתי (תלוי גם בצריכת הזרם של המכשיר).
ניתן לראות תרשים בסיסי ביותר של ממסר:
ממסר במצב פתוח וסגור
מה זה מגע יבש? 
מגע יבש (Dry Contact) הוא בעצם סגירת מעגל ללא מתח חשמלי (מכאן באה המילה יבש )הממסר המתואר מעלה בעצם סוגר מעגל חשמלי והוא לא מספק בעצמו שום מתח למעגל שהוא סוגר.
ניתן לראות ממסרים עם מגעים יבשים במערכות אזעקה, בקרות כניסה ובעוד מגוון גדול של מוצרים אלקטרוניים.
בקרת כניסה למשל המפעילה ממסר של מגע יבש מאפשרת את סגירת המעגל של המנעול החשמלי ופתיחת הדלת.
ישנם מערכות לעומת זאת שבמקום מגע יבש מוציאות מגע רטוב, מה שזה אומר בעצם שבמקום רק לסגור מגע חשמלי הם מספקות מתח בעצמם למערכת חיצונית.
תרשים של בקר עם מגע יבש:
ממסר מגע יבש
תרשים של בקר עם מגע רטוב:
ממסר מגע רטוב
מה זה NO / NC ?
NO זה קיצור של Normally Open , כלומר במצב הרגיל של הממסר המגע בדרך כלל פתוח.
NC זה קיצור של Normally Closed, כלומר במצב הרגיל של הממסר המגע בדרך כלל סגור.
רוב הממסרים היום תומכים ב NO וב- NC, השימוש תלוי במערכת אותה רוצים להפעיל בעזרת הממסר, החיבור של המעגל החשמלי לממסר מתבצע ע"י שני גידים, האחד ל Common – כלומר הרגל המשותפת והשני מתחבר או לחיבור ה- NO או לחיבור ה- NC.
ממסר מגע יבש NO/NC
ניתן לראות מטה תרשים של חיבור מנעול חשמלי לממסר, המנעול עובד (פותח את לשונית הדלת) כאשר הוא מקבל מתח, כלומר מתי שהממסר סוגר את המעגל ומאפשר לזרם לזרום דרכו:
ממסר NO/NC
בדוגמא השנייה ניתן לראות חיבור של מנעול מסוג אלקטומגנט, זהו מנעול שעובד בצורה ההפוכה, כלומר כל עוד עובר בו זרם הוא נועל את הדלת ובמקרה והזרם מפסיק אז הדלת נפתחת, מנעולים אלו נפוצים בדלתות חירום לרוב כמו בבתי חולים כדי שבזמן הפסקת חשמל הדלתות יפתחו ולא ישארו נעולות:
ממסר NO NC