מאמרים בנושא טכנולוגיית RFID

שימוש בטכנולוגיית RFID בניהול מחסן ממוחשב

מחסן הוא הרבה מעבר לחלל בו מאחסנים סחורה של בית העסק, ובעשרים השנים האחרונות חלו שינויים רבים בתחום ניהול המחסנים כדי לספק מענה מקצועי וחדשני לדרישות המשתנות ולצרכים העדכניים של הארגונים. במחסן הממוחשב חייבים לשמור על סדר וארגון, יש לסדר את הסחורה והפריטים השונים במלאי בצורה יעילה ועל פי קריטריונים שונים, ורק כך עובדי המחסן יכולים לתפקד ביעילות ולבצע את עבודתם באופן מיטבי, מהיר וחסכוני.

ניהול מחסנים במאה ה-21


בעבר הלא רחוק המחסנים של בתי העסק נוהלו בצורה ידנית אך הקדמה הגיעה גם לתחום זה, וכיום יש מערכות מממוחשבות וטכנולוגיות חדשניות המסייעות לבתי העסק לנהל את המחסנים שלהם בצורה נוחה ויעילה. חלפו הימים בהם מנהלי המחסן ניהלו את המקום באמצעות דפים, תיקיות וניירות ממו בכתב יד. במיוחד כיום כאשר עסקים גדולים מחזיקים מרלו"ג עצום עם אלפי או עשרות אלפי מק"טים ופריטים שונים, חייבים להטמיע במחסן מערכת ממוחשבת עם טכנולוגיות כמו RFID, כדי לשפר את תהליכי הבקרה, הניהול והשליטה ולהפוך את הארגון לתחרותי ולמוביל בתחומו.

מהי טכנולוגיית RFID ולמה היא משמשת?


טכנולוגיית RFID (Radio Frequently Identification) היא טכנולוגיה המבוססת על תדרי רדיו, או במילים אחרות זיהוי באמצעות תדרי רדיו. הטכנולוגיה אינה חדשה בשוק אך בשנים האחרונות היא השתפרה באופן משמעותי והחלה לחדור לתחומים רבים בחיינו. באמצעות הטכנולוגיה ניתן לאתר פריטים, לזהות חפצים שונים באופן אלחוטי, ואפשר לאתר פריטים גם ללא צורך במגע ישיר או בשדה ראייה ישיר לפריט שרוצים לאתר ולזהות.

הטכנולוגיה עצמה פותחה כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת, אבל רק בשנים האחרונות היא נפוצה יותר מאחר ועלות התגים זולה יותר מבעבר וכיום מרחקי הקריאה השתפרו משמעותית. לכן, ניתן ליישם את הטכנולוגיה ביישומים רבים בתעשייה ובמסחר, למשל בתחומים כמו אחסנה, מערכות זיהוי ובקרה בבתי עסק ובמפעלים (קוראי קרבה), ניהול מלאי, רפואה, ניהול מחסנים ממוחשבים, לוגיסטיקה ועוד.

כדאי לדעת כי טכנולוגיית ה-RFID משתמשת בשדה אלקטרומגנטי הנוצר באמצעות קורא קרבה, והאנרגיה מועברת לתג קרבה בטווח קצר, ללא צורך במקור מתח חיצוני, והמידע משודר לקורא הקרבה ועובר למערכת הממוחשבת לצורך זיהוי ועדכון.

מהו מחסן ממוחשב ומהם המאפיינים הייחודיים שלו?


בעסקים רבים יש מחסן גדול המהווה חלק חשוב ומרכזי בשרשרת האספקה בארגון. כדי לנהל במקצועיות את המחסן יש להטמיע מערכת ממוחשבת לניהול מלאי בזמן באמת, המערכת הממוחשבת חוסכת זמן, כוח אדם ומונעת טעויות אנוש, באמצעות המערכת המתקדמת קל לקלוט ולגרוע פריטים מהמלאי, לבצע ספירת מלאי, לאתר פריטים במחסן לפי מק"ט, אזור, לקוח או שיטה אחרת, לטפל בהחזרת סחורה מלקוחות, להפיק מדבקות ולעדכן נתונים בצורה אוטומטית במערכת ה-ERP  של הארגון.

כיצד טכנולוגיית RFID מוטמעת בניהול המחסן הממוחשב ואיך היא מסייעת בניהול המקום?


טכנולוגיית RFID מתאימה לניהול מחסנים ממוחשבים, הטכנולוגיה משתלבת היטב במרלו"גים, במחסנים ובמרכזי הפצה של ארגונים שונים, היא משפרת את תפקוד העסק ועובדיו, מספקת יתרונות לארגון, מונעת טעויות וחוסכת עלויות. הטכנולוגיה מעבירה נתונים בזמן אמת ובאופן מדויק ללא תלות בגורמים אנושיים.

הטמעת הטכנולוגיה במחסן ממוחשב מסייעת לארגון לשלוט באופן מלא ומדויק במלאי, לנהל את המלאי ואת ההזמנות, לעדכן נתונים בזמן אמת ולשפר את השירות ללקוחות הסופיים.