מאמרים בנושא טכנולוגיית RFID

התקנת קודן לדלת כניסה

התקנת קודן לדלת כניסה בבית פרטי או בעסק משפרת את האבטחה והמיגון ומונעת כניסת זרים ואורחים לא רצויים למתחם הפרטי. קודן יכול להיות חלק ממערכת אינטרקום הכוללת גם מצלמה, מיקרופון ורמקול, ישנם סוגים שונים של קודנים לדלתות ולשערי כניסה. קודן לדלת כניסה לבית או לעסק כולל שלושה רכיבים עיקריים – תיבה עם לוח מקשים ומספרים (לוח בקרה), מנגנון חשמלי לפתיחת הדלת או השער, חיווט ללוח חשמל.

מדוע מומלץ להתקין קודן לדלת כניסה בבית הפרטי או בבית העסק?

 
קודן הוא אמצעי יעיל ונוח לפתיחת דלתות כניסה בבנייני מגורים, בבתים פרטיים ובבתי עסק ומוסדות. את הקודן קל לתכנת גם על ידי המשתמש, ויש סוגים שונים של קודנים, ביניהם דגמים המבוססים על כרטיסי קרבה ויש דגמים עם מנגנון ביומטרי לזיהוי אצבע או פנים. הקודן פועל באמצעות חיבור למתח חשמלי נמוך, לכן אין במכשיר סכנה לשימוש על ידי ילדים.
 
הקודן מספק שכבת הגנה נוספת לרכוש הפרטי או בעסק, זהו אמצעי מיגון יעיל ופופולרי, וכיום ניתן למצוא מגוון רחב של קודנים בכל מקום, הן בעסקים והן בבתים ובבניני מגורים ומשרדים. 
 

מהם סוגי הקודנים הקיימים?

 
סוגי הקודנים הנפוצים ביותר בישראל הם:
קודן אנטי ונדלי – דגם נפוץ ועמיד המתאים לשימוש מסיבי והתקנת מחוץ למבנה. הקודן עמיד בפני פגעי מזג האוויר ומיועד לשימוש מסיבי, לכן הלחצנים בלוח הבקרה הם לרוב חרוטים ולא מודפסים, מאחר ולחצנים מודפסים סובלים מבלאי מהיר ומשחיקה גבוהה של הספרות. המוצר עשוי ממתכת עמידה וחזקה, עמיד בפני מים ומונע ונדליזם. הקודן האנטי ונדלי נחשב לנפוץ ביותר בקרב מתקיני מערכות אינטרקום.
 
קודן ביומטרי (טביעת אצבע) – קודן משוכלל ומתקדם טכנולוגית המצויד במנגנון לקריאת טביעת אצבע, המוצר פופולרי בעיקר בדלתות כניסה ובשערים בבתי עסק, הוא מספק שכבת הגנה נוספת וניתן לפתוח את דלת או שער הכניסה באמצעות טביעת אצבע או הקלדת קוד.
 
קודן עם מנגנון כרטיס קרבה – הפתרון המומלץ לעסקים, לארגונים ולמוסדות, הקודן על בסיס קרבה פועל באמצעות חיישנים לפתיחת דלת הכניסה לאחר שמקרבים כרטיס או צ'יפ מתאים. הקוד מתאים גם לבתים פרטיים ולבנייני מגורים מאחר ואין צורך לזכור קוד בעל פה והשימוש נוח יותר. למעשה קודן עם קורא קירבה מבטיח מיגון אפקטיבי לכן זהו פתרון מומלץ במיוחד והוא פופולרי בעיקר במגזר העסקי, כאשר אפשר להשתמש בתגי העובדים לפתיחת הדלת על ידי הפעלת הקודן.
 

האם קודן מתאים לכל דלת כניסה?

 
קודן מתאים לכל סוגי הדלתות ושערי הכניסה, כולל דלתות אוטומטיות, מחסומים, שערים חשמליים, קרוסלות, דלתות כניסה מזכוכית ועוד. המתקין המקצועי מגיע לבית הלוקח עם ספק כוח לקודן והוא מתקין בדלת הכניסה מנעול חשמלי או מנעול אלקטרו מכני, בהתאם לצורך והתשתית הקיימת ובהתאמה לצרכי הלקוח. 
 
יש לוודא כי הקודן מתאים לדלת, אך חשוב להתייחס גם לאופן השימוש, לרמת המיגון הנדרשת על ידי הלקוח ולתשתיות הקיימות במבנה.
 

כיצד מתקינים קודן לדלת כניסה?

 
התקנת קודן לדלת כניסה במשרד, בבית עסק, בבית או בבניין דורשת ידע וניסיון. את ההתקנה מבצעים בדרך כלל מנעולנים מוסמכים שעברו הכשרה מקצועית להתקנת קודנים או טכנאים מקצועיים מטעם החברה. 
 
התקנת הקודן אורכת כשעה עד שלוש שעות, בהתאם לתשתיות הקיימות וסוג ההתקנה הנדרשת. המתקין מושך קו חשמל מלוח חשמל קרוב או מנקודה חשמלה סמוכה לדלת, מתקין ספק כוח ייעודי ובשלב הבא עליו להתקין את מנגנון הנעילה (מנעול חשמלי או אלקטרו מגנטי), ואת הקודן הוא מתקין ליד הדלת, אפשר להתקין חיצונית או פנימית את הקודן, בתוך הקיר או עליו.