מאמרים בנושא קריאת פס מגנטי ודיו מגנטי

טכנולוגיית כרטיס חכם לאבטחת המידע האישי

בעשור האחרון גברו איומי הסייבר ואבטחת המידע, ושיטות הפריצה של ההאקרים הולכות ומשתכללות. אם בעשור האחרון התמקדנו באבטחת מידע אישי הנמצא על הסמארטפון, הטאבלט והמחשב האישי שלנו, בעשור הקרוב הסכנות יתגברו באופן משמעותי ועלינו להיערך בהתאם כדי להגן על המידע האישי הנמצא ביותר מוצרים, לדוגמה טלוויזיה חכמה, מערכת בית חכם, מערכת ניווט GPS ברכב וכו'.

טכנולוגיית הכרטיס החכם נכנסה לשימוש נרחב בארצות אירופה ובארצות הברית, אך בישראל לקח זמן עד שהוחלט לעבור לשימוש בכרטיסים חכמים לצורך שיפור אבטחת המידע ולמניעת תרמיות וזיופים.


מהי טכנולוגיית הכרטיס החכם וכיצד היא מועילה?


כרטיס חכם הוא אמצעי יעיל ואמין לזיהוי ולביצוע חתימה אלקטרונית מאובטחת, הכרטיס מבטיח רמת אבטחה גבוהה והוא משמש כאמצעי זיהוי אישי ויעיל במיוחד. למעשה, הכרטיס החכם נראה בדיוק כמו כרטיס אשראי רגיל המיוצר מפלסטיק, הוא מגיע לרוב בגודל של כרטיסי האשראי הסטנדרטיים ויש עליו שבב אלקטרוני ייעודי ופס מגנטי לקריאת הנתונים.

טכנולוגיית הכרטיס החכם מאפשרת להנפיק כרטיסים חדשים הכוללים תעודה אלקטרונית לצורך זיהוי הבעלים של הכרטיס. הכרטיסים החכמים הפכו בשנים האחרונות לאמצעי אמין ויעיל לזיהוי ולאבטחת מידע אישי, וכבר היום ניתן לראות שימוש רב בטכנולוגיה במשרדי ממשלה, בעסקים מובילים, בחברות מסחריות בכל התחומים, במוסדות שונים, אצל רואי חשבון ועוד. 

חשוב לציין כי התעודה האלקטרונית המונפקת על הכרטיס החכם היא חד ערכית, והחתימה נועדה לאשר את זהות החותם.  
כרטיסים חכמים מונפקים לבעלי עסקים, חברות מסחריות או ישויות כגון עוסק מורשה, ומשמשים לדיווחים השונים מול משרדי הממשלה. תעודה אלקטרונית שהונפקה על גבי כרטיס חכם הינה חד ערכית, וחתימתה מאשרת את זהות החותם. כך למשל, מנהל חשבונות המדווח מע"מ, חותם עם הכרטיס החכם האישי על כל התצהירים שמדווחים לרשויות המס ובכך מאשר את אמינותם.
באמצעות הכרטיס החכם קל לזהות זיופים וניסיונות גניבה, הטכנולוגיה המתקדמת משפרת את אבטחת המידע האישי ומונעת זיופים ותרמיות מה שלא ניתן לעשות באמצעות שימוש בכרטיסים סטנדרטיים ללא השבב והטכנולוגיה החדשה.

 

מידע כללי על הטכנולוגיה המתקדמת בכרטיס החכם


כרטיס חכם עשוי בדרך כלל מפלסטיק קשיח ועמיד, בדיוק כמו כרטיסי אשראי עם פס מגנטי. הכרטיס החכם מצויד בשבב עם טכנולוגיית EMV לכן קשה מאוד לזייף את הכרטיס. הכרטיס מגיע עם חתימה דיגיטלית מאושרת ומאובטחת, וניתן לקרוא את הכרטיס באמצעות קורא כרטיסים חכם. הכרטיס החכם כולל בתוכו מיקרו בקר ייעודי ובר תכנות, הכולל זיכרון פנימי לשמירת מידע.
 

האם המונח כרטיס חכם מתייחס רק לתחום הפיננסי או שהטכנולוגיה יכולה לשרת תחומים נוספים?


כרטיס חכם משמש לאבטחת מידע בארגונים רבים, זהו מוצר יעיל ואמין לתחום הפיננסי אך לא רק מאחר ויש לטכנולוגיה שימושים רבים נוספים. כך לדוגמה, הרב קו של חברות האוטובוסים הוא כרטיס חכם עם חיבור למאגרי מידע ורמת אבטחה גבוהה, גם חברות האשראי החליפו בתקופה האחרונה את הכרטיסים הישנים בכרטיסים חכמים עם שבב EMV, לכן עלינו להקליד קוד סודי בעת התשלום עם הכרטיס.
שימושים נוספים לכרטיס החכם הם אמצעי זיהוי בכניסה למפעלים ולחברות (מערכות בקרת כניסה), אמצעי זיהוי לדיווח לרשויות ממשלתיות, לרבות רשות המיסים, כרטיס זיהוי למנויים בחדר כושר, במתחמי נופש ופנאי ועוד.