מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

מה ההבדל בין Rs 232 לבין rs485?

רוצים לדעת מהו ההבדל העיקרי בין תקן התקשורת הסריאלית 232RS ל-485RS? רוצים לדעת איזה חיבור טורי מתאים לציוד שלכם? האם אתם מחפשים ממיר תקשורת לחיבור התקן טורי מסוג 232RS?

בעולם התקשורת בין המחשבים ישנם צרכים שונים וייחודיים, לפעמים הלקוח צריך פתרון להעברת נתונים מהירה וגבוהה ולפעמים הוא צריך פתרון מקצועי להעברת נתונים בתקשורת אמינה עם יכולות הצפנה, ובדרך כלל זקוקים לחיבור קל ופשוט יחסית שמאפשר לכל משתמש לחבר את הציוד למערכות המחשבות בקלות ובלי להסתבך, למשל כאשר מחברים ציוד היקפי למחשב בבית או בעבודה כגון עכבר סריאלי או מקלדת. 

מאחר ויש צרכים שונים ומגוונים בעולם התקשורת בין המחשבים קיימות שיטות שונות לחיבור הציוד כדי שהרכיבים השונים יתקשרו ביניהם ביעילות. כך לדוגמה צורכי התקשורת משתנים כאשר מחברים קורא כרטיסים מגנטי למחשב, או כאשר מחברים מערכת בקרת כניסה חכמה ולומדת שמסוגלת להעביר את המידע לשאר רכיבי בקרת הכניסה המחוברים אליה. כמו כן, חיבור המחשב האישי לרשת האינטרנט שונה מאמצעי החיבור הנדרשים של ציוד היקפי למחשב כמו עכבר ומקלדת.

לכן, עם השנים הומצאו שיטות שונות לחיבור הציוד כדי שהרכיבים השונים יצליחו לתקשר ביניהם, וישנם חיבורים פשוטים יחסית וחיבורים מורכבים, ויש גם חיבורים המיועדים למרחק גדול בעוד חיבורים אחרים יתאימו בדרך כלל למרחק קצר. בין השיטות השונות לחיבור ולתקשורת ניתן למצוא שני חיבורים פופולריים ושימושיים – rs232, rs485.

תקשורת סריאלית מסוג rs232

תקן התקשורת הנקרא 232 rs (RS – Recommended Standard) הוא אחד התקנים הוותיקים לתקשורת מחשבים, התקן הומצא כבר בשנות ה-60 של המאה הקודמת ובמקור שימש לחיבור מסופים למחשבים מרכזיים, אלו היו מחשבים עצומים בגודלם. גם היום התקן התקשורת rs232 נחשב לנפוץ ומהווה את אחת מצורות התקשורת השכיחות לחיבור מכשירים שונים כגון בקרת כניסה, שעוני נוכחות וכדומה.

כדאי לדעת כי התקן התקשורת מאפשר לבצע תקשורת דו כיוונית, לכן המתאם כולל קווים נפרדים לאותות שנכנסים לציוד וקווים נפרדים לאותות היוצאים ממנו, וכך מתאפשרת זרימת נתונים דו כיוונית באותו זמן. יחד עם זאת, התקן התקשורת הוותיק נחשב למיושן והוא גם מוגבל מבחינת מרחק. היתרון לתקן זה הוא נוחות השימוש והפשטות של החיבור והמתאם. בחיבור מסוג 232RS הנחשב למורכב מבחינת התצורה יש תקעים ושקעים שונים לכן חשוב להתאים ביניהם, וכדאי לדעת כי החיבור מיועד רק לטווח קצר, עד למרחק של כ-20 מ'.

תקשורת סריאלית rs485

חיבור מסוג rs485 הוא חיבור טורי המזכיר את החיבור מסוג rs232, אך זהו התקן יותר מתקדם, חדשני ומשוכלל. הוא משמש לחיבור מכשירים הממוקמים במרחק רב ולעומת החיבור הוותיק יותר ניתן ליצור רשת מאחר ואין הגבלה לחיבור בין נקודה אחת לאחרת. באמצעות החיבור החדש יותר אפשר לחבר עד 32 משדרים ו/או מקלטים, וכל מכשיר יכול לשדר ולקלוט.