מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

מהם כרטיסי קירבה ולמה הם משמשים?

כרטיסי ותגי קירבה, באנגלית  RFID Tags מסוגלים לאחסן נתונים שונים ולשדר אותם בחזרה לקורא קירבה, הנתונים ישודרו לקורא הקירבה רק כאשר הכרטיס מקבל אנרגיה מהשדה המגנטי שמספק הקורא. תגי (כרטיסי) קירבה משמשים בעיקר כתגי זיהוי לעובדים ולאורחים בארגונים שונים, הם מהווים חלק מרכזי במערכות של בקרת כניסה, השימוש בהם נוח ופשוט, והם מהווים גם אמצעי בטיחות איכותי כדי לפקח ולעקוב אחרי פעילות העובדים במהלך היום, למנוע כניסה לאזורים ממודרים, לבדוק כמה שעות העובד שהה במקום העבודה ועוד.

באופן כללי, כרטיסי קירבה מיוצרים במגוון רחב של גדלים, צורות ותדרים. לכל הכרטיסים יש שבב עם קיבולת אחסון מסוימת, השבב נועד לשדר את הנתונים ישירות לקורא קירבה כאשר הכרטיס מקבל ארגיה מהשדה המגנטי שמספק הקורא. כדאי לדעת כי תגי קירבה מורכבים משבב (Integrated Circuit) ואנטנה. קורא הקירבה מספק את האנרגיה להפעלת הכרטיס ולשידור הנתונים באמצעות השדה האלקטרומגנטי שנוצר על ידי קורא הקירבה. האנרגיה נאגרת בקבל הממוקם על הכרטיס, הקבל מספק את האנרגיה הנדרשת להפעלת השבב, וכך הכרטיס שולח חזרה את הנתונים השמורים בזיכרון ישירות לקורא. ישנם תגי קירבה המסוגלים לאחסן רק נתונים בסיסיים כמו מס עובד או מספר תג, ויש כרטיסים מתקדמים וחכמים המכילים נתונים רבים ואף יכולים לשמור נתונים אלו בצורה מוצפנת בתוך הכרטיס, לכן הזיכרון של הכרטיס המתקדם חייב להיות גדול יותר.

שני סוגים של כרטיסי קירבה

ישנם שני סוגים עיקריים של כרטיסי ותגי קירבה:

  • כרטיס RFID פסיבי – כרטיסי RFID פסיביים נחשבים לתגי הקירבה הנפוצים ביותר בגלל עלותם הנמוכה ויעילותם. לכרטיס הפסיבי אין מקור מתח פנימי, לכן התג חייב לקבל את האנרגיה להפעלתו באמצעות השדה האלקטרומגנטי הנוצר בהתקן של קורא הקירבה. זו הסיבה מדוע במערכות בקרה שונות יש מגבלת מרחק בין הכרטיס לקורא הקירבה, ובדרך כלל יש לקרב את הכרטיס לקורא למרחק של ס"מ ספורים עד כמה עשרות ס"מ, אך כיום יש כרטיסים מתקדמים יותר בתדרי UHF המסוגלים לקבל את האנרגיה ולשדר נתונים למרחק של עד כ-5 מ'. 

  • כרטיס RFID אקטיבי – כרטיסי RFID אקטיביים כוללים מקור מתח פנימי, בדרך כלל באמצעות סוללה זעירה, לכן מרחקי הקריאה שלה גדולים יותר, ודגמים מסוימים מסוגלים להגיע עד למרחק של מאות מטרים. כרטיסי הקירבה האקטיביים משדרים כל הזמן, גם כאשר אין בסביבה הקרובה קורא ייעודי לקבלת הנתונים. כדי לחסוך בסוללה היצרנים מתכנתים את הכרטיס לשדר בפרקי זמן קבועים.

שימושים נפוצים

כאמור, השימוש העיקר בכרטיסי קירבה הוא במערכת פיקוח, זיהוי ובקרה. כיום, ניתן למצוא בחברות ובארגונים רבים מערכות בקרה המבוססות על קוראי וכרטיסי קירבה בטכנולוגיית RFID.   כרטיסי קירבה נפוצים במפעלים גדולים, בחברות הייטק, במשרדים, ברשתות שיווק, במשרדים ממשלתיים ועוד. יש גם חניונים עם שערים חשמליים המופעלים באמצעות תגי קירבה, והכרטיסים החכמים משמשים גם במתחמי אירועים וכנסים כדי לשלוט בנעשה במקום, להגביר את הביטחון ולמנוע כניסת זרים ואורחים לא רצויים.