מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

מהו תקן 485 RS ולמה הוא משמש

תקן  485RS (Recommended Standard 485) הוא חיבור טורי המזכיר במעט את התקני 232RS, אך זהו חיבור טורי חדשני, מתקדם ומשוכלל יותר, הוא משמש למגוון יישומים ומתאים במיוחד לחיבור מכשירים הנמצאים במרחקים גדולים זה מזה. התקן הייחודי אינו מוגבל לחיבור בין נקודת אחת לנקודת אחרת, לכן הוא מיועד גם ליצירת רשת, ויש אפשרות לחבר מספר משדרים או מקלטים, כאשר כל מכשיר יכול גם לקלוט וגם לשדר. זהו אחד ההבדלים המשמעותיים ביותר לעומת תקנים אחרים. החיבור בתקן 485RS- עושה שימוש רק בשני גידים של תקשורת, אלו חוטי חשמל רגילים, והמרחק המקסימלי לחיבור מכשירים הוא 1,200 מטר. 

התקן נחשב לנפוץ במיוחד בכל ענפי התעשייה, יש בתקן זה שימושים רבים והוא מתאים למגוון רחב של יישומים, בין היתר במפעלים. כדאי לדעת כי חיבורי ממשק RS485 מיועדים לפעול גם בתנאים סביבתיים קשים, הן מתאימים גם לעבודה בסביבה אלקטרו מגנטית, אך לרוב נדרשות התאמות מיוחדות כדי שההתקן יעבוד ללא הפרעה ובלי בעיות בסביבה קיצונית או קשה.

תקן נפוץ למגוון יישומים ושימושים בתעשייה
תקן החיבור הטורי בתצורת 485RS- נחשב למפרט נפוץ של השכבה הפיזיקלית ביישומים שונים כמו I&I, כדוגמת מכשור אוטומציה תעשייתי, מערכות בקרת תהליך בתעשייה, בבקרת מנועים ותנועה בתעשיית הרכב, כל תעופה וחלל. הוא נמצא בשימוש נרחב גם במערכות שונות בבנייני מגורים, משרדים, מסחר ותעשייה, למשל מערכות הסקה לבניינים, מערכות אוורור ומיזוג אוויר, מערכות מיגון ואבטחה, והוא נפוץ גם במערכות של אנרגיה מתחדשת. 

תכונות היסוד של התקן 485RS הופכות תקן זה לאידאלי ביישומי תקשורת שונים, התכונות העיקריות הן:

חיבור טורי ארוך טווח עד כ-1,200 מטר.
התקן מתאים לתקשורת דו כיוונית באמצעות זוג גידים (כבלים) מפותלים.
פליטת רעש נמוכה.
אפשר לחבר מקלטים רבים על אותו אפיק.
אפשרות להעברת נתונים רובוסטית למרחק יחסית ארוך.

חשוב לציין כי פרוטוקול 485-RS נחשב לאחד השימושיים ביותר, באמצעותו ניתן לשלוט בקלות על רכיבים מרוחקים ולבצע בקרה בהתאם לצורך, לכן ההתקן פופולרי במפעלים רבים וזהו ההתקן הנפוץ ביותר גם במערכות בית חכם. אפשרות החיבור של מספר מקלטים ומשדרים על קו אחד, כך שהמרחק בין המכשיר הראשון לאחרון יהיה עד 1,200 מ', וכן מהירות העברת הנתונים בקצב של 10 מגה ביט לשנייה בין הרכיבים הקרובים, כל אלו ועוד תורמים לפופולריות של התקן.

כדאי לדעת כי ניתן לרכוש מתאמים שונים המאפשרים להמיר את תקשורת ה-485RS ל-USB או לתקן נפוץ אחר, את ממירי התקשורת מומלץ להזמין רק מחברה המתמחה בפתרונות זיהוי, בקרה ותקשורת. יש מגוון דגמים ואיכויות של ממירי תקשורת, לכן חשוב לרכוש את הפריטים רק מיבואן מוכר ואמין, עדיף לאחר ייעוץ מקצועי, אפיון השימוש וצרכי הלקוח ולאחר השוואות וסקר שוק.