מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

כל מה שרצית לדעת על בקר טמפרטורה


בקרי טמפרטורה הינם רכיב אלקטרוני חשוב במערכות קירור ובחללים ממוזגים בהם יש לשמור על טמפרטורה מסוימת. יש שימוש נרחב בדגמים השונים של בקרי הטמפרטורה בתעשייה, במפעלים, בחדרי שרתים, במחסני מזון, במרכזים לוגיסטיים ועוד. חשוב לבחור דגם אמין בהתאם לצרכי הלקוח, תנאי השטח ואופן השימוש בבקר. יש סוגים שונים של בקרי טמפרטורה לכן מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי ולאפיין צרכים ודרישות בצורה מקצועית ויסודית.

מה התפקיד של בקר טמפרטורה?

לבקרי טמפרטורה תפקיד קריטי בשמירה על טווח טמפרטורות מוגדר מראש. הבקר נחוץ כדי לנטר את הטמפרטורה בחדר הקירור או בחלל הממוזג, לאתר בזמן חריגות ולשלוח אות התראה כדי להסב את תשומת הלב של גורם מקצועי כדי לטפל בבעיה ולבדוק מה גרם לשינוי החריג בטמפרטורה.
הבקר מחובר לחיישני טמפרטורה, כך הוא משמש כמעין תרמוסטט דיגיטלי, יש דגמים מתקדמים המחוברים לגופי חימום או קירור, ובהתאם למדידות הטמפרטורה נשלח אות להפעלת המנוע כדי לשמור על הטמפרטורה הרצויה בחדר. 


סוגים שונים של בקרי טמפרטורה

יש מגוון סוגים ודגמים של בקרי טמפרטורה, הסוגים הנפוצים ביותר שנמצאים בשימוש רב בסקטורים השונים בתעשייה הם:  
בקרי טמפרטורה למקררים תעשייתיים ולחדרי קירור – בקרים איכותיים ועמידים המתאימים למקררים ולחדרי קירור בחברות מזון וברשתות השיווק. יש בקרים בכל מקררי הבשר, החלב והגבינות ובמקררים של תוצרת חקלאית כמו פירות וירקות. הבקר אחראי על טמפרטורה אחידה וקבועה במקרר כדי למנוע פגיעה בטיב ובטריות המאכלים, למנוע זיהומים ולהפחית סיכון התפתחות חיידקים במזון.
בקרים לחדרי שרתים – שרתים מתחממים במהירות לכן יש להקפיד על טמפרטורה נמוכה בחדר, במיוחד בחוות שרתים. בקר מנטר את הטמפרטורה כל הזמן ובכל חריגה שולח התראה למפעילים כדי להסב את תשומת לבם לתקלה אפשרית.
בקרים לבריכות שחייה – בקרים עמידים למים שתפקידם לשמור על טמפרטורת מים אחידה יחסית על מנת לאפשר לרוחצים לשחות ולבלות בבריכה עם מים נעימים ומחוממים.

בקרי טמפרטורה לשימוש תעשייתי – יש שימוש נרחב בבקרי טמפרטורה בתעשיית הדלקים, הכימיה והתרופות. תהליכים כימיים שונים חייבים להתרחש בתנאים קבועים של לחות וטמפרטורה, לכן הבקר מהווה רכיב חשוב והכרחי לקיום תקין של התהליך הכימי וכדי לאחסן נכון ובבטחה חומרים שונים.

קירור מעבדות ומקומות אחסון – במעבדות ובחדרי אחסון במפעלים, בבתי חולים, בבתי ספר ובמתקנים תעשייתיים, יש להתקין בקרי טמפרטורה כדי להבטיח תנאי אחסון נכונים ולמנוע סכנות שונות.

בחירה נכונה

כדי לבחור נכון בקר טמפרטורה יש לאפיין צרכים ולהחליט מראש האם זקוקים לבקר תעשייתי או  לדגם פשוט וזול יותר המיועד לשימוש אישי ופרטי. יש להתאים את סוג ודגם הבקר למפעל או למתקן, לבחור בקר בהתאם למפרט הטכני, מספר כניסות נדרש, טווח מדידה, עמידות, מתח כניסה, סוג ומספר יציאות תקשורת, זיכרון פנימי, אפשרות שליטה מרחוק, סוג ההתראה שהבקר שולח, אחריות ומחיר.