מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

בקרי שליטה לבית חכם


בית חכם הוא פתרון איכותי ומתקדם לחובבי החיים הטובים, זו מערכת משוכללת המורכבת ממספר מערכות שליטה ובקרה, אודיו, וידאו, חשמל ותקשורת. המערכות מתקשרות זו עם זו ופועלות יחדיו, בעזרתן אפשר לשלוט מרחוק בקלות במוצרים חשמליים המותקנים בבית או בדירה, כדוגמת: מערכת מיזוג אוויר, תריסי גלילה חשמליים, גופי תאורה, וילונות גלילה, מוצרי מיגון ואבטחה כמו אזעקה, מערכת אודיו וידאו, טלוויזיות ועוד. המערכת כוללת בקרים המאפשרים הפעלה מרחוק ושליטה מלאה במרכיבי הבית החכם ובמוצרים החשמליים המחוברים למערכת המשוכללת.

מה התפקיד של בקרי הבית החכם?


בקרים ייעודיים למערכת בית חכם ממלאים תפקיד מרכזי במערכת, אפשר לראות בהם כמוח וכמרכז העצבים הראשי של מערכת בית חכם. הבקרים נחוצים לסנכרון ולשליטה מלאה בפעילות החשמלית ובתקשורת בין המערכת למרכיביה, וכמובן למכשירים ולמוצרים החשמליים המחוברים למערכת. יש בשוק מגוון רחב של בקרים למערכות בתים חכמים, הבקרים נבדלים זה מזה בפונקציות שהם ממלאים, באיכות, בעמידות, באמינות וכמובן גם במחיר.

במערכת בית חכם יש לפחות בקר שליטה אחד, אך בדרך כלל יש יותר בקרים כדי לאפשר שליטה במערכות השונות כמו מזגן, גופי תאורה, מערכת שמע, טלוויזיה, מערכת קולנוע ביתית, תריס חשמלי וכיוצא בזה. יש בקרים מתקדמים המסוגלים לשלוט במספר מערכות במקביל ובו זמנית, מעבר לשליטה מרחוק במכשירים השונים המחוברים למערכת בית חכם, ניתן לתכנת את הבקרים הייעודיים כדי להגדיר פונקציות שונות ותרחישים בהתאמה לאורח החיים ולצרכים הייחודיים של הלקוח ובני משפחתו.

אפשר לתכנת את בקרי השליטה המיועדים לבית חכם וליצור תרחישים כמו "עבודה", "מצב חופשה". "מצב לילה" וכו', כך אפשר בלחיצת כפתור לשלוח פקודה לבקר והוא דואג לביצוע על פי התכנות מראש. לדוגמה, במצב "חופשה" מערכת בית חכם תעבור למצב חסכוני והבקר ידאג לסגירת ולכיבוי מכשירים שונים כמו טלוויזיה, מזגן ותאורה, להגפת התריסים החשמליים, להפעלת האזעקה ועוד.

אפשר לשלוט מרחוק על מערכות בית חכם באמצעות טאבלט או טלפון נייד, לכל מערכת בית חכם מתקדמת יש אפליקציה ייעודית שניתן להתקין במכשיר סלולרי וכך ניתן לבצע הפעלה מרחוק של המערכת, לדוגמה הפעלה של מיזוג האוויר לפני שמגיעים הביתה אחרי יום עבודה או סידורים, הפעלה של התאורה בסלון עוד לפני שנכנסים הביתה או כאשר קמים בבוקר ועדיין חשוך ברחבי הבית וכד'.    

שליטה מרחוק על הבית החכם


בקר בית חכם מתקדם מתחבר לרשת האלחוטית ומשדר בטכנולוגיית IR או RF. יש גם בקרים המחייבים חיווט, אך רוב האנשים בוחרים בקרים המתחברים ל-WiFi וכך אין צורך לבצע חפירות וקידוחים בקירות וברצפה. בקרים משוכללים למערכות בית חכם מתאימים לכל מבנה, לרבות בתים פרטיים ודירות, הבקרים מיועדים למערכות בית חכם המותקנות גם בבתי מלון יוקרתיים, בצימרים ובמבני ציבור שונים. 
יש בקרים בעיצוב יוקרתי ומודרני בגדלים שונים, ניתן לתכנת מראש את הבקר בהתאם לצרכי הלקוח והדיירים, הלקוח יכול לתכנת את הבקר בעצמו וליצור תרחישים המותאמים לאורח חייו.

בקר להפעלת מוצרים מרחוק משפר את איכות החיים, חוסך בהוצאות החשמל והופך את הבית למתקדם טכנולוגית. מומלץ לבחור בקר איכותי ממותג מוכר הכולל פונקציות רבות, אפשרות לשליטה ידנית בממסרים וממשק נוח לתכנות הבקר ללא צורך בהזמנת שירות מטכנאי.