מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

כל המידע על בניית מערכות מיזוג אוויר

מערכות מיזוג אוויר נועדו להבטיח לאדם איכות חיים גבוהה וסביבת חיים נעימה יותר, ללא תלות בתנאי מזג האוויר מחוץ למבנה. מערכת מיזוג מאפשרת בקרת אקלים מלאה בחללי המבנה, ניתן לתכנן ולהתאים את מערכת המיזוג למבני מגורים כמו בתים פרטיים ודירות, למשרדים, לחנויות ולמבני תעשייה מסוגים וגדלים שונים.

מערכות מיזוג אוויר – הגדרה ומאפיינים כלליים

 
המערכות הראשונות למיזוג אוויר תוכננו ופתחו עבור בתי חולים ומוסדות ציבור גדולים, המערכות הראשונות החלו לצוץ בשוק בסוף המאה ה-19. בשנת 1902 הותקנה מערכת חדשנית למיזוג אוויר בבורסה של ניו יורק, ובאותה שנה פותחה והתקנה מערכת מיזוג נוספת בבית דפוס גדול ומוכר הממוקם בברוקלין שבניו יורק. 
 
בתחילת דרכן, שימשו המערכות למיזוג אוויר כפתרון חדשני לקירור חללי מפעלים כדי לאפשר לעובדים לעבוד בנוחות ובלי לסבול מחום ולחות גבוהה. בהמשך החלו לפתח ולהתקין מערכות מיזוג אוויר גם במשרדים, מבני תעשייה ומבנים מסחריים, ורק בתחילת שנות ה-50 של המאה הקודמת החלו להופיע מערכות מיזוג המיועדות לבית.
 
מערכות המיזוג מבוססות על דחיסת גז באמצעות מדחס הממוקם מחוץ למבנה, בעקבות דחיסת הגז נוצר חום המסולק לאוויר הנמצא בסמוך ליחידת המדחס החיצונית. הגז הדחוס זורם ליחידת הקירור או למאייד הממוקם בתוך המבנה והוא מתפשט בחלל ומקרר את האוויר באזור. האוויר הקר מוזרם לחללי הפנים באמצעות מפוח. 
 
מערכת מיזוג נועדה לקרר או לחמם חללים גדולים, המערכת מתאימה לבתים ולדירות עם חלוקה פנימית למספר חדרים, למיזוג מבני מסחר ולמיזוג מבני תעשייה הבנויים כחלל אחד גדול או שיש בהם מספר חללים. במקום להשקיע במזגן עילי או רצפתי לכל חלל בנפרד, המערכת מספקת מענה למיזוג כל החללים בלחיצת כפתור. כדאי לדעת כי מערכת מיזוג שונה מאופן הפעולה של מזגן מיני מרכזי ובצינורות הארוכים המחברים את המדחס ליחידות הקירור הפנימיות זורמים מים.
 
התכנון וההתקנה של מערכת מיזוג מחייבים מקצועיות, ניסיון וידע, התכנון מורכב יותר בהשוואה לתכנון מזגן ביתי רגיל, וגם ההתקנה יקרה ומורכבת. כאשר מתכננים מערכות מיזוג יש להתייחס לשיקולים ולגורמים רבים כגון: גודל המבנה וחלוקת פנים לחללים, אקלים סביבתי, רמת הבידוד של המבנה, סוג הבניין, מספר וגודל פתחים במבנה, כיווני אוויר, כמות אנשים במבנה, טווח טמפרטורות נדרש, דירוג אנרגטי ועלות מערכת המיזוג, רמת ההצללה של הפתחים ועוד. זו הסיבה מדוע התכנון של המערכת חייב להתבצע על ידי מהנדס ולא טכנאי רגיל.
 

מערכות מיזוג ביתיות – מה מייחד את המערכת הביתית וכיצד היא בנויה

 
מערכת מיזוג לבית חייבת להתאים לגודל הנכס ולמאפייני המבנה, יש להתייחס לגורמים רבים כמו תכנון הנדסי של המבנה, רמת האיטום והבידוד, מספר וגודל החדרים, מספר וגודל הפתחים במבנה, זרימת אוויר בחללי הפנים, הרגלי השימוש של הדיירים, אקלים סביבתי, רמת הצללה ועוד.
 
מערכת מיזוג ביתית יכולה לכלול מספר מזגנים עיליים או מערכת מיני מרכזי. המערכת כוללת מדחס ויחידות פנימיות, היחידות הפנימיות מותקנות על הקיר בגובה, יש גם יחידות רצפתיות, ובמזגן מרכזי לרוב משתמשים בתשתיות מוכנה או שמתכננים הנמכת תקרה כדי להסתיר את הצינורות והכבלים. 
 

מערכות מיזוג תעשייתיות – מה מייחד את המערכת וכיצד היא בנויה

 
מערכות מיזוג אוויר לתעשייה הן בדרך כלל מודולריות וכוללות מספר מאיידים המחוברים למעבה אחד. יש מערכות מיזוג מתקדמות טכנולוגית כמו מערכת VRF, וכדי לחסוך עלויות והוצאות שונות עדיף לבחור מערכת עם טכנולוגיית אינוורטר.
מערכת מיזוג מתקדמת לתעשייה מאפשרת למשתמשים לקבוע טמפרטורה שונה לכל מאייד, לשמור על טמפרטורה אחידה בכל חללי הפנים, לחסוך משמעותית בהוצאות החשמל וליהנות ממיזוג יעיל ואחיד ומאוויר נקי מזיהומים. 
 

כיצד ניתן לשלוט במערכות מיזוג גדולות?

 
מערכות מיזוג אוויר גדולות מחייבות אמצעי פיקוח ובקרה כדי לשלוט בהן בנוחות ועל מנת לחסוך בחשמל. המערכות כוללות בקר טמפרטורה מתקדם המחובר לחיישנים רגישים, ניתן לעקוב בזמן אמת אחר הטמפרטורה בחללים השונים, להוסיף רכיבי אוטומציה ולקבוע מראש תרחישים שונים להפעלת ולכיבוי מערכת המיזוג בהתאמה לטמפרטורה הנדרשת.