מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

בניית מערכת קירור מים למחשב

המעבדים החדשים והעוצמתיים של היום זקוקים למערכות קירור מתקדמות ואיכותיות יותר מבעבר בגלל החום הרב שהם מייצרים ופולטים תוך כדי עבודה. למעשה, רוב התקני החומרה כיום הנמצאים במחשבים פולטים חום רב, לכן ניתן לראות מעבר הדרגתי למערכות קירור מים למחשבים. 

חשוב לציין כי המעבדים המתקדמים דורשים קירור יעיל ואפקטיבי בגלל הטמפרטורה הגבוהה שעלולה לפגוע בחלקי המעבד ולגרום להמסת רכיבים המותקנים בו. אם המעבד חוצה את הטמפרטורה של 90 מעלות צלזיוס הוא צפוי לפגיעה בלתי הפיכה ברכיביו, לרבות המסה של רגלי הזהב המחברות אותו ללוח האם. 

אמנם, רוב המחשבים מבצעים כיבוי חירום אם הטמפרטורה עולה ומגיעה לרמת מסוכנת, אך כדי להימנע מכיבוי פתאומי ועל מנת לשמור על חיי המעבד וביצועיו לאורך זמן מומלץ לתכנן ולבנות מערכת קירור מים למחשב בבית או בעבודה, ולא ניתן להסתפק במאווררים הפשוטים כמו פעם.

איך עובדת מערכת קירור מים למחשב?

 
בעולם החומרה יש שני סוגים עיקריים של מערכות קירור לרכיבי המחשב השונים (מעבד, כרטיס מסך, ספק וכו'):
מערכת קירור אוויר – המערכת הקלאסית שכולנו מכירים לקירור המעבד, כרטיס המסך, הספק ורכיבים נוספים. זו מערכת פשוטה וזולה לקירור רכיבי החומרה במחשב באמצעות מאווררים המחוברים ישירות לרכיב. מאווררים ייעודיים למעבד מצוידים בפלטת מתכת והאוויר המוזרם באמצעות המאוורר מצנן את המשטח ומפחית את הטמפרטורה של רכבי החומרה.
מערכת קירור מים – מערכת קירור יעילה יותר למחשב בהשוואה למערכות קירור אוויר, זו מערכת סגורה הכוללת צינורות מים וניתן לבחור מערכת מוכנה מהיצרן או לבנות מערכת מותאמת אישית הדורשת תכנון מקצועי ובנייה מאפס.
 
מערכת קירור מים למחשב כוללת מספר רכיבים ותפקידה להוליך את החום שנפלט מהמעבד (ובהתאם לצורך מרכיבי חומרה נוספים כמו כרטיס מסך וזיכרון) לכיוון מאוורר שזורק את האוויר החם הרחק מרכיבי החומרה. המערכת כוללת צינורות ויחידת קירור העובדת על מים, משאבה להזרמת המים בצינורות, רדיאטור (כמו ברכב) שתפקידו לצנן את המים באמצעות מאווררים וגופי קירור קטנים,  נוזל קירור ייעודי, בלוק המותקן מעל המעבד העשוי ממתכת ותפקידו להרחיק את החום הנפלט ולהעבירו לנוזל הקירור בצינור, מאווררים להרחקת החום האגור במארז החוצה, לוחות התקנה, מיכל לאגירת מים ולשחרור בועיות אוויר הלכודות במערכת ועוד.
 
בנוסף, בכל מערכת קירור מים למחשב קיים בקר טמפרטורה שתפקידו למדוד ולנטר את הטמפרטורה ברמת דיוק גבוהה, הבקר אחראי על הפעלת מערכת הקירור ויציבות פעולתה,  

 
מהם היתרונות של מערכת קירור מים למחשב?


קירור איכותי ויעיל של רכיבי החומרה במחשב.
שיפור ביצועי המעבד עקב שמירה על טמפרטורה נמוכה. 
עיצוב מרשים ויוקרתי של המחשב.
טמפרטורות נמוכות יותר בהשוואה לטמפרטורה המושגת על ידי מאווררים בלבד.
אפשר לעשות אובר קלוקינג ללא חשש בגלל יעילות הקירור.
אפשר לתכנן מערכת קירור מים בהתאמה אישית מלאה.
הפתרון המושלם למחשבי גיימינג שמבטיח ביצועים מעולים ושמירה על חומרת המחשב.
 
מומלץ לתכנן ולבנות מערכת קירור למים למחשב בעזרת מומחים מנוסים. הפתרון הזול והפשוט ביותר הוא לרכוש מערכת קנויה, עם זאת עדיף להשקיע במערכת Custom Made כדי להבטיח פתרון קירור מותאם אישית ולמקסם את ביצועי המעבד ושאר רכיבי החומרה המותקים במחשב. 
 
חשוב לזכור כי המערכת מורכבת מצינורות מים המותקנים בתוך המארז, לכן אין להקל ראש בבחירת הרכיבים ובבניית המערכת למחשב. בנוסף, יש לוודא כי המערכת אטומה לחלוטין וללא נזילות, ורק אנשי מקצוע מיומנים מסוגלים לבנות מערכת יעילה ועמידה לאורך זמן, בהתאמה אישית מלאה לצורכי הלקוח ומאפייני החומרה במחשב.