מאמרים בנושא בקרה ותקשורת

בניית מערכת גילוי אש בבית ובמשרד

מערכת גילוי אש מורכבת מגלאים שונים ומרכזת המקבלת מידע והתראות מהגלאים, המערכת מחליטה אוטומטית מתי לשלוח התראה בדבר שרפה במבנה, ובהתאם למאפייניה היא יכולה להפעיל אוטומטית את המערכות הייעודיות למקרי שרפה. המערכת מיועדת למבני מגורים, בנייני משרדים, מרכזי קניות, מפעלי תעשייה, מבני ציבור ועוד. 
 
החוק בישראל מחייב התקנה של מערכות גילוי אש במבני מגורים, מבנים תעשייתיים, בנייני משרדים, מבני מסחר ומרכזי קניות, מפעלים, מרלו"גים, חניונים תת קרקעיים ועוד. בנוסף, חברות הביטוח נוהגות לחייב התקנת מערכת גילוי אש ועשן כתנאי לרכישת הפוליסה וביטוח המבנה או העסק. המערכת נועדה לאתר אש בזמן אמת ומיד לאחר התפרצותה במבנה, זו מערכת בטיחותית חשובה ומצילת חיים המאפשרים לדיירים ולכל מי ששוהה במבנה להימלט בבטחה ולעדכן את רשות כיבוי האש בדבר השרפה במקום. 
 
כיצד עובדת מערכת גילוי אש?
 
תקן 1220 חלק 3 הוא התקן המחייב בנושא התקנת מערכות גילוי אש ועשן במבנים ובמתקנים שונים. המערכת לגילוי אש כוללת גלאי אש ועשן המודיעים לדיירים ולשוהים במבנה על הימצאות עשן ו/או פחמן דו חמצני ועל חשש לשרפה במבנה. הימצאות עשן ופחמן דו חמצני מהווה עדות על התפרצות שרפה מאחר והגזים נפלטים בשלבים הראשוניים של הדליקה במקום. 
 
מערכת מתקדמת לגילוי אש כולל רכיבים לכיבוי הדליקה במבנה, מעבר להתראה, וניתן לתכנת את המערכת ולקבוע הוראות מתי היא תפעיל בצורה אוטומטית את המתזים ושאר האמצעים לכיבוי אש. המערכת מפעילה אזעקה חזקה כדי להורות לאנשים השוהים במנה להימלט מבעד לפתחי החירום, אם הרכזת מחוברת לדלתות אש היא תפתח אותן ותפעיל את אמצעי השילוט וההכוונה על מנת לסייע לאנשים להימלט בבטיחות מהמקום.
 
איך להתקין מערכת גילוי אש ועשן בבית או במשרד?
 
התקנת מערכת גילוי אשן בבית או במשרד חייבת להיעשות על ידי מתקינים מוסמכים מחברה מקצועית ובעלת כל האישורים הנדרשים. לפני ההתקנה מגיע נציג מטעם החברה לצורך בדיקת המבנה ותכנון המערכת המתאימה ביותר, בהתאם לתרחישים ולסיכונים האפשריים. יש מגוון סוגים של מערכות וגלאי אש ועשן, לרבות מערכות מתקדמות המבוססות על אמצעי שליטה ובקרה מרחוק.
 
ההתקנה מתבצעת על ידי טכנאי מוסמך לעבודות במתח נמוך, בהתאם לדרישות שהלקוח קיבל מהרשויות ו/או מחברת הביטוח. יש לתכנן מערכת מותאמת אישית, ולאחר שלב התכנון מבצעים התקנה על ידי צוות מיומן ומקצועי. משך ההתקנה מושפע ממורכבות המערכת, גודל ומאפייני המבנה, כאשר בבתים פרטיים ניתן לרוב להסתפק בהתקנת גלאי עשן בלבד, אך לרוב חברות הביטוח דורשות מערכות מקדמות יותר, וחשוב לבדוק זאת מראש.
 
במהלך התקנת המערכת מתקינים רכיבים כמו גלאי אש ועשן, בדרך כלל גלאי פוטואלקטרי, ובהתאם לצורך ולדרישות מתקינים גלאי חום המיועדים לאזורים שיש בהם עשן, גלאי גז למטבחים וגלאי קרן לחללים עם תקרה גבוהה מהרגיל. 
 
את הגלאים מחברים לרכזת ייעודית שמשמשת כמוח של המערכת, ניתן לחבר את הרכזת למערכת כיבוי אש קיימת או חדשה, כולל מערכות ספרינקלרים ואמצעי כיבוי אש נוספים. מומלץ לבחור מערכת מתקדמת לגילוי אש הכוללת אפשרות לניטור מרחוק באמצעות מערכת שליטה ובקרה המותקנת על שרת בעסק או בענן, כך ניתן לקבל חיווי והתראות בזמן אמת, כאשר התוכנה מאפשרת ללקוחות לבצע ניטור מלא של המידע, לשלוט מרחוק ברכיבים השונים ולקבל התראה על תקלות בגלאים ובשאר רכיבי המערכת.
 
מי מבצע את בקרת השליטה ומה הנוהל לגבי אחזקתה?
 
מערכת ביתית לגילוי אש שולחת התראה לבעל הבית, לעומת מערכות המותקנות בבנייני מגורים ומשרדים המסוגלות לשלוח התראה אוטומטית על אש במבנה גם לכוחות כיבוי האש. יש לבצע תחזוקה שוטפת במערכות בהתאם להנחיות מכבה אש או אחראי מטעם חברת הניהול, התחזוקה מבוצעת על ידי טכנאי מיומן ובעל אישורים מתאימים.